Učenici šestog razreda šetali su središtem našega grada otkrivajući antičke spomenike. U Dežmanovom prolazu vidjeli su brončanodobne nalaze iz 12. st. pr. Kr. – vrh koplja, veliku iglu, srpove i bakar kao sirovinu.
Park Ribnjak nalazište je rimske nadgrobne ploče iz 1. st., a sjeverna kula na Kaptolu čuva originalnu i rekonstruiranu nadgrobnu ploču Akonije Salvije iz 2. st.
Hotel Dubrovnik na fasadi ima skulpturu antičkog zaštitnika putnika i trgovine Merkurija (grč. Hermo), a fasade većine zgrada na Trgu bana Jelačića obiluju arhitektonskim elementima preuzetima iz antičke arhitekture (jonski i korintski stupovi, triglifi i metope, zabati, meandar…).
Zanimljiv je i nalaz novčića iz vremena cara Dioklecijana – zamišljamo da ga je izgubio neki vojnik ili usamljeni putnik prije 1700 godina.  

Vijesti iz školeKlasični jezici